Дерев'яний декор

Відтоді як людина почала будувати свої оселі, вона навчилася їх і прикрашати. Оскільки найбільш доступним матеріалом завжди було дерево, то з нього в основному будувалися будинки, а також виготовлялись предмети меблів, посуд, кухонне начиння, іграшки та багато інших потрібних і просто оригінальних речей. Деревина – це доступний, відносно недорогий, міцний і красивий матеріал, який до того ж добре піддається обробленню. Справжній майстер з куска дерева може зробити незвичайної краси речі.

Дерев'яний декор

За довгі роки спілкування з деревиною, люди навчилися не просто обробляти її, а вивчили чимало прийомів, багато з яких і сьогодні використовуються для прикрашення будинків, меблів, а також створення самобутніх декоративних елементів з дерева. Мабуть найбільш відомим і поширеним видом художнього оброблення деревини є різьба по дереву.

Скоріше за все саме різьбу по дереву людина освоїла перш за все, адже для цього навіть в давнину досить було мати кусок деревини і ніж. Найбільш підходящим матеріалом для виготовлення різьблених виробів є деревина дуба, ясена, вільхи, модрини, липи, кедра. Протягом століть вправні майстри розвивали і вдосконалювали різьбу по дереву. Тому сьогодні вона являє собою один з найцікавіших видів декоративно-прикладного мистецтва. Різьбленням прикрашаються будинки й посуд, меблі й кораблі, знаряддя праці, елементи декору, іграшки.

Фахівці поділяють усі види різьблення на три основні – наскрізну, скульптурну, глуху або домову, хоча в одному виробі цілком можуть бути присутніми одночасно різні види різьблення. Крім того, кожний вид має декілька підвидів.

Наскрізна або ажурна різьба називається так тому, що вона схожа на мереживо. Крім того, вона розділяється на прорізну та пропильну. Прорізна різьба тому так і називається, що прорізається за допомогою таких інструментів як різець і стамеска. Відповідно ділянки пропильного різьблення випилюються за допомогою пилки та лобзика. Наскрізна різьба має вигляд орнаменту, який складається з окремих ступінчастих і зубчастих елементів. Такими незвичайно красивими ажурними елементами на Русі прикрашали будинки, двері, вікна, балкони, сходи, тераси.

Дерев'яний декор

Скульптурна різьба поза сумнівом є найбільш складним видом різьблення. Пов'язано це з тим, що в такій різьбі обов'язково мусять бути присутніми фігури людей, птахів, тварин або будь-які інші, наприклад, казкових героїв. Таке мистецтво потребує від майстра особливого вміння правильно передавати об'єм і пропорції фігури, що вирізається.

Характерною особливістю глухої різьби, є те, що її основу становить фон. В залежності від розташування елементів різьблення відносно загального фону, виділяють різні підвиди плосковиїмчастої та рельєфної різьби. При використанні плосковиїмчастого різьблення, елементи розташовуються нижче рівня самого фону, а при рельєфній різьбі – вище або на одному рівні з фоном.

До плосковиїмчастої різьби відносяться такі види: геометрична, контурна, скобчаста, чорнолакова. Кожен підвид різьблення має свій притаманний тільки йому основний елемент. Наприклад, геометрична – піраміду та кілочок, контурна – канавку, скобчаста – дужку, чорнолакова – на чорному лаковому фоні вирізаються канавки різної глибини. Основними робочими інструментами, за допомогою яких виконується плосковиїмчаста різьба, є ніж і стамеска.

Дерев'яний декор

Рельєфна різьба може мати різний фон: подушковий і вибраний, тобто фон так називається тому, що спеціально виймається на рівень нижче за допомогою стамески. Більшість різьблених панно, якими прикрашають інтер'єри, виконується технікою рельєфної різьби.

Глуха різьба застосовується для прикрашення фасадів будинків, віконних наличників, при цьому в основному використовуються орнаменти, в яких присутні рослинні мотиви, фігурки звірів, птахів, героїв казок і легенд.

Незважаючи на те, що різьблення по дереву являє собою найдавніший вид мистецтва, воно і сьогодні не тільки актуально, але й продовжує розвиватися. Наприкінці минулого століття виник новий вид різьблення «тетянка», в основу якого покладено рослинний орнамент.

Дерев'яний декор

Знову стають популярними приватні будинки та котеджі, будівництво яких останнім часом проводиться досить активно. А це означає, що більшість видів дерев'яного декору та художнього оброблення деревини отримують друге народження. Адже як можна обійтися без різьблених виробів в інтер'єрі власного будинку або ажурної альтанки у дворі.

Авторська стаття. Використання матеріалу дозволяється лише при встановленні гіперпосилання на оригінал: Дизайн та ремонт квартир на Chaoslend.ru.

Смотрите также: